Άη Κομμένο

Της Άσβεστης Μνήμης

Αστήρ Ρόκκα - Πας Κομμένου 0-2

pas roka3Στην αρχή του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες είχαν από μία φάση. Αρχικά, ο Αστέρας με τον Παντελή Μπαγιώργα να βρίσκει στην πλάτη της άμυνας τον Γιάννη Βάντζο, ο οποίος με σουτ από τα όρια της περιοχής έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία, για να απαντήσει λίγο αργότερα ο Διονύσης Νάτσιος, όταν έπειτα από ατομική προσπάθεια σούταρε, επίσης πάνω από την αντίπαλη εστία. Στη συνέχεια η ομάδα του Κομμένου είχε μία ανούσια κατοχή, χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει τον Αστέρα που ήταν αρκετά καλά στημένος αμυντικά.

Περισσότερα...

Έχασε ο ΠΑΣ απο το Κλειδί

akroatitos pasΣυνεχίζει να αποδεικνύει πως δύσκολα θα βρεθεί ομάδα να του πάρει την πρώτη θέση φέτος στο Πρωτάθλημα της Β' ΕΠΣΑ, η ομάδα του Κλειδίου, που επικράτησε σήμερα χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα, μιας άλλης ομάδας της πεντάδας, του ΠΑΣ Κομμένου, με 5-0. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 10ο λεπτό, με το Βασιλάκη να εξαπολύει σουτ που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, για να φτάσουμε στο 1-0 στο 22ο λεπτό, όταν από σέντρα του Βαγγέλη Μανιφάβα, ο Πάνος Δήμος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Το 2-0 σημειώθηκε λίγα λεπτά πριν αποσυρθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια, με το Στέφανο Δήμο, που αφού πήρε την πάσα του Φελέκη, σούταρε έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Με το βραβείο «Αθλητικής Προσφοράς και Ήθους» θα τιμηθεί από τον ΠΣΑΤ η Βάσω Σκάρα

skara vasoΤην Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου (18:00- ΕΡΤ), στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών (Αίθουσα «Banquet»), θα πραγματοποιηθεί για 65η χρονιά, η Γιορτή των Κορυφαίων του Ελληνικού Αθλητισμού, που διοργανώνει ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αθλητικού Τύπου, παρουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας κυρίου Προκοπίου Παυλοπούλου. Ο ΠΣΑΤ με απόφαση του Δ.Σ. θα τιμήσει με το έπαθλο «Αθλητικής Προσφοράς και Ήθους» την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια και αρχηγό της Εθνικής Beach Handball Βάσω Σκάρα για την μεγάλη προσφορά της στον ελληνικό αθλητισμό.

Δύσκολα επικράτησε του ελλιπούς ΑΟΚ Τζουμέρκων, ο ΠΑΣ Κομμένου με 2-0.

pas kommenoΣε τροχιά πεντάδας παρέμεινε ο ΠΑΣ Κομμένου που επικράτησε δύσκολα του ΑΟΚ Τζουμέρων με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι κατέβηκαν με μικρότερο αριθμό ποδοσφαιριστών στο γήπεδο, πάλεψαν όμως το παιχνίδι, κρατώντας έστω και για ένα ημίχρονο το σκορ στο 0-0. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μισό είχαν τρεις πολύ καλές στιγμές, με τον Κοσμά στις δύο από αυτές πρωταγωνιστή, στη μία να νικιέται από τον Καραμπούλα καισ τη δεύτερη να αστοχεί από πλεονεκτική θέση, ενώ είχαν και ένα σουτ του Παππά που αποσόβησε και πάλι ο Καραμπούλας.

Σταθερά στην πεντάδα το Κομμένο

pas kommenoΣε ένα από τα δύο παιχνίδια που διεξήχθη σήμερα, ο ΠΑΣ Κομμένου πέρασε από το "Γεώργιος Γιολδάσης", επικρατώντας των Ρακούν με 0-3. Το παιχνίδι διεξήχθη σε πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο, και δε διεκδικεί ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 28ο λεπτό, με τον Κατσούλη να νικιέται σε πρώτο χρόνο από το Λιόλιο

Ακράτητος – Πας 1-1

akratitos pasΙσόπαλος τέλειωσε ο ποδοσφαιρικός αγώνας μεταξύ Ακράτητου Ακροποταμιάς κα του ΠΑΣ Κομμένου. Ένα παιχνίδι αρκετά καλό και πλούσιο σε φάσεις. Ο ΠΑΣ βρέθηκε να χάνει στα μισά του Α΄ ημιχρόνου. Όμως ανέβασε την απόδοση του και έκλεισε στο μισό γήπεδο τον Ακράτητο. Αποτέλεσμα της πίεσης ήταν να ισοφαρίσει λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου με γκολ που πέτυχε ο Λάζαρος Κατσούλης με απ’ ευθείας σουτ.

Μεγάλη νίκη στο τοπικό ντέρμπι ο ΠΑΣ

diasΣτην πρώτη του ήττα στο Πρωτάθλημα ανάγκασε τον Αχιλλέα Νεοχωρίου ο ΠΑΣ Κομμένου, επικρατώντας με 1-0. Το παιχνίδι δεν ήταν ιδιαίτερα πλούσιο σε ποιότητα καθ' ότι ντέρμπι, με τη δύναμη και το πάθος να παίζουν σημαντικό ρόλο. Στο 20ο λεπτό ο Κατσούλης προειδοποίησε με δυνατό σουτ που έφυγε άουτ, για να έρθει στο 39ο λεπτό το γκολ που έκρινε το παιχνίδι όταν ο Κατσούλης και πάλι σούταρε, ο Σιαπέρας απόκρουσε προσωρινά καθώς την επαναφορά της μπάλας πήρε ο Κοσμάς, που από κοντά πλάσαρε για το 1-0 των γηπεδούχων.

ΔΙΑΣ ΚΩΣΤΑΚΙΩΝ – ΠΑΣ ΚΟΜΜΕΝΟΥ 3-2

diasΣε ένα κακό αγωνιστικό στο γήπεδο της ΕΠΣΑ στις Κεραμάτες ο ΠΑΣ αντιμετώπισε τον ΔΙΑ Κωστακιών. Μια νεανική ομάδα από την ομώνυμη Ακαδημία Ποδοσφαίρου που προπονεί ο Αντώνης Μπεκιάρης. Ο ΠΑΣ προηγήθηκε στο 10’ του αγώνα με ένα υπέροχο σουτ από μακριά του Λάζαρου Κατσούλη. Ο ΔΙΑΣ όμως πήρε τον έλεγχο του αγώνα και πολύ γρήγορα ισοφάρισε σε 1-1. Δείτε το video

ΠΑΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΛΟΒΑΤΟΥ 3-0

fasis 3Σπουδαία νίκη πέτυχε ο ΠΑΣ στο γήπεδο του Λουτροτόπου επί του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΚΑΛΟΒΑΤΟΥ ΜΕ 3-0. Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά και με σκληρά μαρκαρίσματα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Στο Α’ ημίχρονο το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό χωρίς ιδιαίτερες φάσεις. Ο ΠΑΣ όμως έδειξε από την αρχή μεγάλη διάθεση για τη νίκη και ήλεγχε το παιχνίδι.

ΑΚΡΑΤΗΤΟΣ – ΠΑΣ 1-3

akratitos01Μεγάλη νίκη πέτυχε ο ΠΑΣ ΚΟΜΜΕΝΟΥ κόντρα στον ΑΚΡΑΤΗΤΟ ΑΚΡΟΠΟΤΑΜΙΑΣ με 3-1. Ο ΠΑΣ ευτύχησε να προηγηθεί πριν συμπληρωθεί στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τον Νάτσιο. Με το σκορ αυτό έληξε το πρώτο ημίχρονο. Χωρίς πολλές φάσεις και από τις δυο πλευρές. Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε χωρίς να παιχτεί σπουδαίο ποδόσφαιρο και ο ΠΑΣ έδειχνε ότι κρατάει το 1-0

ΡΑΚΟΥΝ – ΠΑΣ ΚΟΜΜΕΝΟ 1-3

DSC02303Μια ακόμη νίκη για ΠΑΣ. Αυτή τη φορά και πάλι εκτός έδρας κέρδισε τα ΡΑΚΟΥΝ στο γήπεδο κάτω από το ΚΤΕΛ Άρτας. Παρά την έντονη κατά περιόδους βροχόπτωση ο ΠΑΣ ήταν καλύτερος σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Προηγήθηκε με δυο γκολ του Παντελή. Στη συνέχεια και με ανύπαρκτο πέναλτι τα ΡΑΚΟΥΝ μείωσαν σε 1-2. Όμως ο Θοδωρής Σταμάτης με απ’ ευθείας φάουλ δεν άφησε άλλα περιθώρια στα ΡΑΚΟΥΝ κάνοντας το τελικό 1-3.

Εύκολα τον ΠΑΣ Κομμένου η Νέα Αναγέννηση Αρταίων

pas kommenoΠαρέμεινε στο κατόπι του πρωτοπόρου Ολυμπιακού Καλοβάτου η Νέα Αναγέννηση Αρταίων, μετά και τη νίκη της επί του ΠΑΣ Κομμένου με σκορ 0-4. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 5' προειδοποίησαν με το Νίκαρη να έχει δυνατό γυριστό σουτ στο δοκάρι του Κόπανου. Ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που τέσσερα λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ, όταν γύρισε το κορμί του στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Α.Ο. ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ–ΠΑΣ 0-1

filipiada 8Σπουδαία νίκη πέτυχε ο ΠΑΣ απέναντι στον ΑΟ Φιλιππιάδας με 1-0. Ο ΠΑΣ ήταν ανώτερος σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και θα μπορούσε να πετύχει και άλλα γκολ αν ήτα λίγο τυχερός. Τελικά το γκολ της νίκης ήρθε στο 65’ περίπου από τον Λάζαρο Κατσούλη. Ο ΠΑΣ στη συνέχεια πίεσε αλλά παρά τις ευκαιρίες δεν κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα.